100 let výročí Junkers od vyrobení prvního kotle
Před 100 lety uvedl Hugo Junkers na trh první plynový kotel pro rodinné domy a byty

100 let výročí Junkers od vyrobení prvního kotle
 

Vytápění bylo na počátku 20. století časově náročnou a pracnou záležitostí. Teplo v městských bytech zpravidla zajišťovala kamna na uhlí. Důsledkem jejich používání byla vysoká prašnost, nutnost skladovat uhlí, nosit jej ze sklepa, často přikládat palivo a následně vynášet popel. Obyvatele domácností navíc často trápily všudypřítomné saze.

Hugo Junkers Pohodlnější způsob vytápění nebyl, dokud Hugo Junkers v roce 1912 nepřišel na trh s prvním plynovým kotlem, který vyvinul pro malé domy a byty. Efektivní využití plynu vyřešilo všechny nedostatky vytápění uhlím. Udržovat v bytech příjemnou teplotu již neznamenalo namáhavou každodenní práci. Spaliny byly odvětrávány přes komíny bez úniku kouře do místnosti a plynové kotle mohli bezpečně obsluhovat i laici. Vlastnosti, které nám dnes přijdou standardní, v roce 1912 samozřejmostí rozhodně nebyly. Jak uvádí brožura Junkers z téhož roku, „na rozdíl od kotle na koks, plynový kotel zajišťuje plnou účinnost ihned po spuštění a zastavení spotřeby okamžitě po vypnutí. Při ohřevu vody dosahuje účinnosti přes 90 %.“

Vývoj plynového kotle pro domácnosti byl výsledkem dlouhé práce Huga Junkerse a jako zaměstnanců. Již v roce 1894 nechal Junkers patentovat ohřev vody kondenzační technologií a o dva roky později zkonstruoval první nástěnná koupelnová plynová kamna na světě. Také díky zkušenostem s plynovým ústředním vytápěním ve vlastním závodě v německé Desavě si společnost Junkers & Co. zajistila vůči svým konkurentům značný náskok a stala se lídrem v oboru topné techniky, což dokazuje i zisk zlaté medaile na světové výstavě v Bruselu v roce 1910.

Logo Junkers Pořizovací náklady byly podle dobových dokumentů u kotlů na uhlí nebo plyn zhruba stejné. Provozní náklady při spalování koksu byly vyčísleny asi na 0,5 feniků na 1.000 tepelných jednotek, zatímco odpovídající hodnota u plynu byla vypočtena na 1,4 feniku. Při topení uhlím však bylo třeba vzít v úvahu náklady na práci služebnictva i skladování paliva.

Uvedení plynového kotle na trh znamenalo podstatné zvýšení komfortu bydlení i hygienických podmínek v domácnostech a na začátku 20. století tak odstartovalo revoluci ve vytápění.