Tipy (nejen) pro projektanty

 

Tipy pro projektanty a nejen pro ně

Dovolili jsme si pro Vás připravit několik tipů a častých dotazů, avšak trochu jinou formou než jsou suché projekční podklady – doufáme, že Vás zaujmou a pomohou při detailnějším studiu projekčních podkladů.

 

Elegantní solární ohřev – design a vše v jednom obalu

Aktivní solární optimalizace Firmy se předhání v nabídkách kolektorů, zásobníků, solárních stanic, regulací a dalších komponentů sestavených do sad tu povedených, tu amatérského vzhledu, s vyšší či nižší účinností, funkčností a cenou.
Značka Junkers mimo jiné nabízí hotové solární pakety, včetně prudce elegantního řešení solárního zásobníku teplé vody s ohřevem plynovým kondenzačním kotlem. Solar paket Compact, jak zní obchodní označení, je stacionární kondenzační jednotka CerapurModul Solar jejíž elegantní bílá skříň obsahuje solární zásobník s objemem 210 litrů,s vrstveným ohřevem TV, kondenzačním kotlem o jmenovitém výkonu buď 14 nebo 22 kW, který zajišťuje jak vytápění, tak dohřev solárního zásobníku, když slunce nestačí, solární stanici s čerpadlem a expanzní solární nádobou o objemu 18 litrů.

Pasivní solární optimalizace Samozřejmě v paketu je obsažena i ekvitermní regulace, která řídí okruh ústředního vytápění, okruh dohřevu solárního zásobníku, jakož i vlastní solární systém a to pomocí patentované solární optimalizace SolarInside , která vypočítává dopředu solární zisky a na základě v paměti ukládaných dat, v každém okamžiku rozhoduje, kdy je optimální - nejzazší okamžik spuštění dohřevu solárního zásobníku – tedy zapálení kotle. Oproti jiným podobným systémům pro solární ohřev TV šetří tato regulace SolarInside při ohřevu TV až 15% - tedy úspora plynu. Poslední částí paketu jsou dva kolektory, které ovšem musíte hledat na střeše, ploché střeše nebo na jiném místě, které bylo pro jejich osvit sluncem zvoleno. Aby nebylo všem výhodám konec lze ještě volit mezi režimem ECO – letní provoz a COM – komfort = zimní provoz.

Paket Solar Comfort schéma V praxi jen zbývá spojit tuto elegantní bílou skříň dvěma trubkami s kolektory a přivést káblík od čidla na kolektorech. Toto řešení ani nemůže vypadat neesteticky a umožňuje umístit solární systém i tam, kde s touto technologií nebylo počítáno.
Solar set Smart (obj. č. 7 700 000 109) pro přípravu teplé vody lze objednat za zvýhodněnou cenu 109 900,- Kč bez DPH a solar set Comfort (obj. č. 7 726 290 000) také pro přípravu teplé vody za cenu 117 900,- Kč bez DPH.

 

Jak může projektant zabít tři mouchy jednou ranou

Dotaz projektanta:
Kondenzační plynový kotel CerapurAcu Do podkrovního relativně malého bytu požaduje zákazník vytápění s plynovým kotlem se zajištěním ohřevu TV umístěným z prostorových důvodů v koupelně nebo v předsíni. Zákazník má však nadstandardní požadavky na dodávku TV – větší vana, 2 umyvadla sprcha, dřez, přičemž požaduje, aby bylo možno nárazově zásobovat třeba i dvě odběrová místa, bez výrazného snížení teploty vody. Mnou navržený podstavný zásobník odmítá z prostorových důvodů a mám obavu, zda 50 litrový vestavný zásobník bude stíhat dohřívat?

Odpověď Junkers:
Junkers Vám, respektive Vašemu klientovi může nabídnout buď závěsný plynový kondenzační kotel CerapurAcu, nebo konvenční závěsný plynový kotel v provedení s odtahem do komína nebo i nuceným odtahem turbo s názvem CeclassAcuComfort. Ve všech případech jde o kote s integrovaným nerezovým zásobníkem s vrstveným ohřevem TV o objemu 42 litrů.

Použitím tohoto zařízení „zabijete hned tři mouchy jednou ranou“:

 • kompaktní rozměry závěsného kotle včetně vestavěného zásobníku 600 x 890 x 482 mm (š/v/h)
 • zásobník v provedení nerez, což zaručuje jeho dlouhou životnost,
 • kotel může dodávat až 481 litů vody za hodinu o teplotě cca 60 stupňů Celsia, popřípadě až 688 litrů o teplotě 45 stupňů Celsia, „nepřetržitě“ pak vodu o teplotě cca 40 stupňů Celsia na jedno odběrové místo.
Zkrátka Váš klient si bude muset dávat pozor, aby se v té teplé vodě neutopil.

 

Kam s ním? – „Do kouta nebo do výklenku říká Junkers“ (CerapurModul-Smart)

Dotaz projektanta:

CerapurModul Smart Dotaz projektanta: Můj klient rekonstruuje starší domek a hledá plynový kotel nejlépe kondenzační, který by byl schopen zásobovat nejlépe 2 až 3 odběrná místa současně,který by kondenzoval i při ohřevu teplé vody, který by byl schopen dopravit do objektu nejlépe oknem, protože jsou tam jen úzké dveře a zalomená chodba, který by nezabral moc místa – nejlépe by se umístil někam do rohu nebo do výklenku, který by dobře vypadal – nejlépe jako lednička, protože se bude muset umístit v interiéru (domek nemá sklep ani technickou místnost), a který by byl nejlépe zadarmo, a když ne tak pokud možno za dobrou cenu.

Odpověď Junkers:

Ano takový kotel má Junkers ve své nabídce. Je to kotel s názvem CerapurModul Smart. Má vrstvený zásobník 75 litrů, který je schopen dodat až 686 litrů teplé vody za hodinu – o teplotě 45 °C – tedy téměř jako klasický zásobník dvojnásobného objemu. Navíc po vyčerpání zásobníku dodává trvale teplou vodu 42 °C do „nekonečna“.

Zásluhou principu vrstveného ohřevu teplé vody, nabíjecího čerpadla zásobníku a ohřevu teplé vody v deskovém výměníku, celý systém zajišťuje 100% využití režimu kondenzace i pro ohřev teplé vody ( jak to bude při vytápění, to už záleží na Vás pane projektante, abyste to dobře spočítal).

Vypadá jako lednička , ale má ještě menší půdorysné rozměry: Š x V x H = 440 x 1764 x 465 mm. Dodává se v částečně demontovaném stavu, takže Váš klient nebude mít problém dostat zařízení na místo určení. Kotel se dá připojit na topný systém zprava, zleva i ze zadu – je-li ve výklenku a po stranách mu stačí jen 10 cm ( to aby si při instalaci neodřel ruce).

A na závěr to nejlepší – zadarmo to sice není, ale tato kompaktní jednotka s vrstveným zásobníkem, skvělým vzhledem a úžasným záručním a pozáručním servisem Junkers je pod magickou hranicí 60 000,- Kč

 

Mýtus – legenda o cyklování kotlů aneb všichni o tom mluví a nikdo nic neví

Projektanti při navrhování plynových kotlů pro vytápění bytu s malou výpočtovou tepelnou ztrátou stojí před rozhodnutím, jaký kotel zvolit. Také provozovatelé starších plynových nástěnných kotlů stojí před podobnou volbou, zvláště provedli–li zateplení objektu a snížily se jim tak tepelné ztráty, jaký kotel zvolit.

Závěsné kotle mají většinou jmenovité výkony od 11 do 24 kW, přičemž jejich nejnižší výkon lze nastavit na hodnoty od 4 do 10 kW, což znamená, že v bytě o výpočtové ztrátě 4 kW musí pracovat se střídavým provozem – zapnuto-vypnuto, čili s tzv. cyklováním.

Pro přípravu teplé vody průtokovým ohřevem se ovšem hodí pouze kotle o jmenovitém výkonu 20 až 24 kW.

Závěsné kotle mají konstrukčně omezen počet zapnutí a vypnutí hořáku během hodiny na cca 20 sepnutí, u některých lze počet sepnutí omezit v závislosti na čase a teplotě topné vody, často ve vzájemné kombinaci obou nastavených hodnot.

A nyní ty legendy a mýtusy:

 • U bytů s malou tepelnou ztrátou projektanti často poukazují na skutečnost, že dochází k cyklování kotlů při vytápění do topného systému. A my se ptáme: a co má být?
 • Dochází prý k jakémusi „opotřebení“ kotle ( kombinovaný kotel musí být od výrobce dimenzován tak, že při každém puštění kohoutku zapíná – tedy cykluje rovněž a to celý rok). K jakému opotřebení dochází a čeho, to nikdo nedokázal říci.
 • Mají menší účinnost. – O kolik, to nikdo z projektantů nedokázal říci – prý by se to muselo spočítat – ale nikdo to nespočítal.
 • Jsou nehospodárné ve spotřebě paliva – to také nikdo nespočítal - ale je logické, že kotel většího výkonu má ze své podstaty větší spotřebu, jde jen o to, o kolik.
 • Jsou neekologické – ano snad v tom, že při větším počtu cyklů dochází k úniku nespáleného plynu a při zapálení k zvýšenému vývinu oxidu uhelnatého.

Pokusili jsme se na tuto problematiku podívat trochu podrobněji a nechali počítat odborníky. Nebudeme Vás unavovat vzorečky a čísly a výpočty – jen jedno zadání a dva výsledky – byt o výpočtové ztrátě 4 kW a tedy o průměrné tepelné ztrátě 2 kW.

Je-li vytápěn kotlem o jmenovitém výkonu 24 kW a minimálním výkonu 12 kW - odpovídá např. našemu kotli Junkers ZW 24-2DH AE Ceraclass - je roční provozní účinnost 0,75.

Je-li vytápěn kotlem o jmenovitém výkonu 12 kW a minimálním výkonu 4 kW – odpovídá našemu kotli Junkers ZS 12-2DH AE Ceraclass - je roční provozní účinnost 0,82.

Pozor, roční provozní účinnost kotle není stejná jako účinnost kotle! V tomto okamžiku mluvíme o rozdílu v režimu vytápění.

Rozdíl a tedy úspora plynu činní 7 %. Rozdíl v pořizovací ceně – kotel o výkonu 12 kW je cca o 2000,- Kč levnější - ovšem k tomu, aby Vám ohříval teplou vodu si musíte pořídit nepřímo ohřívaný zásobník. Náklady na ohřev vody a požadavek komfortu ( za komfort se platí), zásobování více odběrných míst a jejich vzdáleností, to je už jiná kapitola.

Co jsme tím chtěli říci - jen to, že není třeba se cyklování bát. Majitelé starších kombinovaných kotlů, kteří zateplili objekt si je klidně mohou vyměnit za nové stejně výkonné kotle.

A projektanti mohou pro malometrážní byt s malou koupelnou a sprchou klidně navrhnout kombinovaný kotel s jmenovitým výkonem 18 – 24 kW . Jeho nízké pořizovací náklady ho i při nižší provozní účinnosti jednoznačně favorizují proti malému kotli s malým ( třeba 50 litrovým) zásobníkem. A pokud zvolí střední třídu kombinovaných kotlů, kde lze parametry cyklování nastavit takřka dle místní situace – tam už vůbec není co řešit.

 

Regulací vše začíná i končí – jak se v ní vyznat

Úspora energie Moderní regulace musí mít přednastavené programy, umožnit vytápět ve více topných okruzích na různé teploty dle využití prostorů,snadné řešení nepředvídatelných událostí a umožnit například doplnění solárních kolektorů. To platí pro vytápění i teplou vodu.

Pro tyto výše uvedené nároky se předpokládá využití ekvitermně řízené regulace Junkers. Projektanti mají často pocit, že značka Junkers nabízí mnoho regulátorů, které jsou složité a těžko se v nich orientují. Není tomu tak. Junkers má v současné době 3 ekvitermní regulátory: FW 120, FW 200 a FW 500, které komunikují se všemi závěsnými kotli s elektronikou Bosch Heatronic 3.

Regulátory FW… - připojují pomocí sběrnicového vedení dvoužilovým kabelem.To umožňuje jejich aplikaci i ve starší zástavbě a při sanacích, kde po staré regulaci zbylo jen natažené dvoužilové vedeni.

Stavebnicový systém modulů IPM1, IPM2 umožňuje připojit dle potřeby více topných okruhů. Moduly ISM 1 a ISM 2 pak zajistí optimalizované ovládání solárního ohřevu TV a případně solární podpory vytápění. Stavebnicový systém zaručuje, že zákazník neplatí za to, co nevyužije-např. kotel s vestavěnou technikou pro 2 topné okruhy. Zákazník s jedním topným okruhem by platil zbytečně mnoho a možnosti kotle nevyužije a zákazník, který potřebuje 3 a více topných okruhů by musel hledat další regulační prvek a platit i projekt měření a regulace.

Regulátory Junkers umožňují ve své maximalistické podobě regulovat až 10 topných okruhů a – a to prosím berte jako teoretickou úvahu - až 16 závěsných kotlů v kaskádě – 4 postupně spínané moduly ICM, kde každý spíná až 4 kotle do kaskády. Naproti tomu standardně je obsažen software pro aktivní a pasivní solární optimalizaci SolarInside.

V souvislosti se solárním ohřevem se nabízí možnost využití přebytku solární energie v létě k vytápění bazénu, ale proč by mělo čerpadlo bazénové vody běžet stále nebo byste ho museli zapínat a myslet na to? Regulátory Junkers to udělají ve správný okamžik za Vás.

Schéma Často se také vyskytují případy, kdy ke kotlům Junkers se starší elektronikou se má přiřadit jeden, dva či více kotlů - nejnovějšího provedení. Noční můrou projektantů je pak požadavek připojení krbů, krbových vložek a kotlů na tuhá paliva do víceokruhových systémů radiátorů a podlahového vytápění, tak jak to požaduje zákazník, aby když si vzpomene, že zatopí v krbu nebo bude pálit smetí v kotli na tuhá paliva, tak aby to regulace poznala a vše fungovalo automaticky. A když kotel či krb vyhasne, aby se to vrátilo zase zpět. Regulace Junkers to zvládne. Máme na to speciální moduly IGM, IEM.

 

Deset výhod solárních kolektorů Junkers

Projektanti se často ptají, čím se liší naše kolektory od jiných, a proč by se měli rozhodnout zrovna pro Junkers. Zde je 10 výhod solárních kolektorů Junkers:

 • Solární kolektory jsou baleny tak, že s nimi lze snadno manipulovat a postavit je na rohy z nárazu odolného polyamidu.
 • Skříň kolektoru je z torzně a plošně vyztuženého rámového profilu ze skelného vlákna, což zajišťuje vysokou pevnost a současně nízkou hmotnost.
 • Všechny komponenty pro spojení kolektorů jsou uloženy v balení.
 • Hladká plocha bezpečnostního, krupobití odolného solárního skla nemá po obvodu rám ani přečnívající výstupky, což usnadňuje „sjíždění“ nečistot, stékání vody, ale zejména sklouzávání sněhu v zimním období.
 • Upevňující prvky pro uchycení kolektorů na střechu jsou z lehkého hliníku, odolné proti korozi, stejně jako stavitelné stojany pro uchycení na plochou střechu nebo jinou rovnou plochu.
 • Spojení kolektorů mezi sebou i připojení na spojovací potrubí se solárním zásobníkem je provedeno pomocí speciálních, tkaninou vyztužených a UV záření odolných hadic a pružných páskových spojek.
 • Řešení problémů střech o úhlu 0 až 15 stupňů je možné pomocí stavitelných stojanů na plochou střechu, kde lze nastavit potřebný, správný úhel sklonu kolektoru.
 • Stojany na plochou střechu mají možnost využití k upevnění na fasádu (s vodorovnými kolektory FKC1-W).
 • Pro upevnění pomocí stojanů na plochou střechu, či jinou rovnou plochu, jsou k dispozici zátěžové vany, které přesně zapadnou do rámu stojanů. Na tyto zátěžové vany lze, pokud to statika dovolí, uložit vhodnou zátěž a není vždy nutné narušit provedenou krytinu vrtáním upevňovacích kotev atd.
 • Montáž kolektorů nevyžaduje žádné zvláštní nářadí. Klíč Imbus č. 5 ostatně obdrží montážní firma v rámci školení.